بررسی و مرور خطاهای بیگ بلو باتن BigBlueButton

بررسی و مرور خطاهای بیگ بلو باتن BigBlueButton

· خطای ۱۰۰۱ (1001: WebSocket disconnected):

ارتباط وب سوکتی شما با سرور قطع شده است اما مشخصا این ارتباط در ابتدا ایجاد شده بوده است. دلایل مختلفی میتواند موجب این امر گردد:

 • قطع شدن ناگهای اینترنت مخصوصا زمانی که از پراکسی های مختلف استفاده شده باشد.
 • در بخش سرور به دلایل گوناگون وب سرور NGINX قطع ریستارت شده باشد.
 • سایت بیگ بلو باتن خود را بروز رسانی کنید.

· خطای ۱۰۰۲ (1002: Could not make a WebSocket connection)

ارتباط وب سوکت اصلا ایجاد نشده است. دلایل آن می تواند موارد زیر باشد:

 • فایروال سیستم شما این پروتوکل را بسته است که در این صورت باید اجازه دسترسی را در قسمت فایروال سیستم خود فعال کنید.
 • سرور بیگ بلو باتن خاموش یا از دسترس خارج شده است یا به درستی تنظیم نشده است.

 

·خطای ۱۰۰۳ (1003: Browser version not supported )

بیگ بلو باتن بسیاری از مرورگرهای استاندارد و نسل جدید را به خوبی پشتیبانی میکند مانند کروم یا سافاری. اما در صورت استفاده از مرورگرهای نامتعارف امکان دارد با چنین خطایی روبرو شوید که دلیل آن میتواند مورد زیر باشد:

 • مرورگر آپدیت نیست. بنابر این حتما مرورگرتان را چه روی گوشی همراه و چه روی کامپیوتر دسکتاپ به روز رسانی کنید.
 • مرورگر شما استاندارد نیست. حتما سعی کنید از مرورگرهای مطرح مانند Chrome استفاده کنید. نه تنها به خاطر برگزاری بدون قطعی و با کیفیت کلاس و جلسات آنلاین تان، بلکه به خاطر امنیت بالایی که این مرورگر به شما هدیه می دهد.

· خطای ۱۰۰۴ (1004: Failure on call)

این خطا بیشتر در هنگام قطع صدای محیط کلاس رخ می دهد. در این مواقع کاربران باید از اتصال دستگاه خود به اینترنت مطمئن شوند. گاهی اوقات کاربرانی که با مرورگر سافاری نیز وارد می شوند و یا فیلتر شکن فعال می کنند این خطا را نیز دریافت می کنند. برای رفع این مشکل ترجیحا از مرورگر های کروم و یا فایرفاکس استفاده نمایید و یا فیلتر شکن را غیر فعال کنید.

· خطای ۱۰۰۵ (1005: Call ended unexpectedly)

تماس موفقیت آمیز برقرار شده است اما ناگهان بدون درخواست کاربر جلسه آنلاین بسته شده است. احتمالات بسیاری برای این موضوع از جمله قطع ارتباط اینترنت یا سرور یا مشکل داخلی در سیستم شما یا سرور ارائه دهنده وجود دارد. در این حالت بهترین کار این است تا صفحه را رفرش کنید و اگر مشکل حل نشد حتما موضوع را با مدیران جلسات آنلاین خود و یا جایی که از آن سرور بیگ بلو باتن تهیه کرده اید در میان بگذارید.

· خطای ۱۰۰۶ (1006: Call timed out)

این مشکل اوایل در Firefox 33-beta در سیستم عامل مک بیشتر دیده شده بود. دلیل این موضوع هم طولانی شدن بیش از حد زمان اتصال به کتابخانه های این پروتکل است. این مشکل خیلی به ندرت رخ می دهد.

·خطای ۱۰۰۷ (1007: ICE negotiation failed)

با اینکه مرورگر شما و Freeswitch (یکی از اصلی ترین بخش های بیگ بلو باتن که وظیفه برقراری تماس صوتی شما را به عهده دارد) تلاش می کنند تا با هم ارتباط پورت خود را برقرار کنند تا بتوانند ارسال داده‌ های صوتی و تصویری را آغاز کنند اما این تلاش اولیه برای این ارتباط متاسفانه امکان پذیر نمی باشد. دلایل زیر از عمده موارد ایجاد این مشکل هستند:

 • ارتباط را NAT مسدود کرده است. (به طور خلاصه NAT پروتکلی برای نگاشت آی پی با دستکاری در اطلاعات بسته های IP است.)
 • فایروال ارتباط UDP و یا پورت ارتباط آن را مسدود کرده است. برای حل این مشکل حتما وضعیت فایروال سیستم خود را در حالت خاموش قرار دهید و اگر هنوز این خطا وجود داشت به مدیر سرور اطلاع دهید زیرا به احتمال قوی مورد اول مشکل می باشد که باید تدابیر مشخصی برای حل این مشکل در نظر گرفته شود.

·خطای ۱۰۰۸ (1008: Call transfer failed)

زمانی که منتظر هستید که تست اکوی اولیه قبل از جلسه شروع شود و به پایان برسد این خطا ممکن است کمی آزار دهنده است. این خطا می تواند همچنین به دلیل تنظیمات بیگ بلو باتن باشد. در این موضوع حتما باید تنظیمات FREESWITCH بازبینی شده و یا اینکه بررسی کنید که آیا خطا سمت سرور در دریافت مدیا وجود دارد یا خیر. اگر حتی صدای تست اکو هم مشکل داشت و شما برگشت صدای خود را از سرور نمی شنیدید حتما دستورات DTMF به مشکل برخورد کرده اند.

·خطای ۱۰۰۹ (1009: Could not fetch STUN/TURN server information)

این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ذیل عنوان شده است:

 • باگ در سیستم اصلی بیگ بلو باتن. در این صورت مدیر سرور باید تلاش کند نسخه جدیدی را نصب و راه اندازی کنید و از این مورد مطمئن شود.
 • ارتباط شبکه سرور (چه شبکه داخلی سرور چه ارتباط اینترنت) ممکن است قطع باشد

· خطای ۱۰۱۰ (1010: ICE negotiation timeout)

پس از اینکه تماس از دو طرف پذیرفته شد، کاربر و سرور تلاش میکنند تا با هم ارتباط دو طرفه صوتی برقرار کنند. گاهی در برخی از شبکه ها به طرز عجیبی این زمان به طول می انجامد و متاسفانه کاربر نمی تواند به جلسه متصل شود. در این حالت بهترین کار این است که مرورگر خود را رفرش کند و در صورتی که همچنان این خطا باقی ماند سعی کند با اتصال اینترنت دیگری باز هم به تلاش خود ادامه دهد. این موضوع می تواند به دلیل کیفیت پایین اینترنت هم رخ داده باشد. اما اگر این موضوع ماندگار شد حتما پشتیبانی سرور را با خبر سازید.

· خطا ۱۰۲۰ (1020: Media could not reach the server)

این خطا یکی از معروف ترین خطاها در بیگ بلو باتن می باشد و البته دلایل گوناگونی دارد. زمانی که به این مشکل برخوردید مورد زیر ار انجام دهید:

 • ابتدا فایروال سیستم خود را خاموش کنید و باز تست کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «بررسی و مرور خطاهای بیگ بلو باتن BigBlueButton»

 1. بازتاب: رفع خطای ICE 1007 یا ارور 1007 بیگ بلوباتن - توت وب ،طراحی وب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *